PHASMA DIONYSIACUM PRAGENSE

 

19642796_812260842280880_2459452918438236291_nVelkolepé představení, které se před 400 lety odehrálo na Pražském hradě a v roce 2017 opět na převozném barokním divadle Florea Theatrum! 

Novodobé premiéře předcházela mezioborová konference, reflektovala ji i výstava na mystickém zámku Jezeří.

Představení ve Florea Theatrum 4. července 2017 4. 7. 2017

Dne 4. července 2017 se na nádvoří HAMU v převozném barokním divadle Florea Theatrum odehrálo velkolepé představení Phasma Dionysiacum Pragense neboli Pražské zjevení dionýské. O jeho znovuoživení po 400 letech (premiéra 5. 2. 1617 na Pražském hradě) se zasloužil známý orchestr Musica Florea společně se soubory Chorea Historica a In Cordis Ensemble. Chorea Historica zodpovídala za taneční součást celého spektáklu. Naši i přizvaní tanečníci pod taktovkou Kateřiny Klementové a Evy Kröschlové ztvárnili 12 bájných herojů a heroin, kteří společně s Amorem, Merkurem a alegorickou postavou Slávy domu rakouského opěvují císařský rod Habsburků. Během alegorického balletta se před zraky diváků zhmotnily a doslova „roztančily“ symbolické obrazce (nedaleké alchymickým symbolům) - „Nesmrtelné jméno“, „Koruna slávy“, „Všemi milován“ či „Zjevená pravda“. Ty poté doprovodily společenské tance pozdně renesančního tanečního repertoáru z pera Fabritia Carosa a Cesare Negriho, tančené heroji společně s dámami z publika.

 

 

Výstava na zámku Jezeří

9. 9. 2017- 30. 9. 2018

Dne 9. září 2017 ve 12:00 se konala na výjimečném krušnohorském zámku Jezeří vernisáž výstavy Phasma Dionysiacum Pragense 1617-2017. Byla symbolickým završením ročního společného úsilí orchestru Musica Florea, souborů Chorea Historica a In Cordis, na jehož konci stálo stejnojmenné představení provedené 4. července 2017 na nádvoří pražské HAMU.

Výstava, která potrvá do podzimu 2018, nabízí k vidění monumentální helmice-pokrývky hlavy, které neslo 12 bájných herojů a heroin (tanečníci), společně s jejich grafickými návrhy. Výstava popisuje historický kontext, problémy rekonstrukce či znovuvytvoření hudební a taneční složky představení.

Výstavu připravili architekt Václav Krajc, výtvarník Anotnín Vaněk, choreografka Kateřina Klementová a další. Děkujeme paní kastelánce Mgr. Haně Krejčové za laskavé přijetí a přátelům Martinu Vaiglovi a Jitce Pokorné za pomoc při instalaci výstavy.

Odborná konference na HAMU

4. a 5. 2. 2017 HAMU, Praha

Ve dnech 4. a 5. února 2017 se na HAMU a Pražském hradě konala mezinárodní konference Phasma Dionysiacum Pragense / Pražské zjevení dionýské 1617 – 2017. Vědci ruku v ruce s umělci hledali cesty, jak oživit originální divadelní představení z roku 1617. Za konferenční stůl zasedl známý skladatel a hudební vědec Miloš Štědroň, muzikolog a hudebník Miloslav Študent, významný český historik Petr Maťa, tanečnice a choreografka Eva Kröschlová společně s desítkou dalších odborníků z oblasti historické, literárně-jazykové, hudební, divadelní, výtvarné a taneční. O novodobé „rekonstrukci“ představení s nimi diskutoval např. dirigent Marek Štryncl či italský režisér Lorenzo Charoy, kteří o několik měsíců později přivedli inscenaci opět k životu.

První den konference zaplnily teoretické příspěvky a prezentace rozličných oborů, druhý den se hosté vydali s historikem umění Ivanem P. Muchkou z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, v.v.i. přímo do prostor Starého královského paláce Pražského hradu, kde se Pražské zjevení dionýské na den přesně před 400 lety odehrálo.

Konferenci připravila Kateřina Klementová s Miloslavem Študentem. Děkujeme HAMU a všem dalším přátelům a kolegům, kteří byli odborně i organizačně nápomocni.